Doğal Sabun İçeriğinde ki
Hammaddelerin Önemi

Takım Çalışması

Takım çalışması günlük yaşantımızda hemen hemen tüm sektörlerde ve spor takımlarında sıkça kullanılan bir kelime. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Birlikten kuvvet doğar. Bu sözler bizlere birden fazla kişinin bir araya gelerek ortak bir amaç doğrultusunda bilgi ve becerilerini birleştirerek uyumlu bir şekilde çalışmasını ifade ediyor. Doğal sabun üretimimizde üretimden sorumlu arkadaşlardan paketleme ve depo sorumlularına kadar herkesin bir uyum içerisinde çalışması önemlidir. Toptan sabun üretimlerimizde bu uyum işin zamanında ve düzgün teslimatı içinde bir kalite kriteridir. Takım çalışmasını sadece kişilere bağlamak doğru olmaz. Doğal sabun yapımında kullandığımız yağların ve hammaddelerin birbiri ile uyumu da önemli.

Doğal sabun yağ ve kostik çözeltisinin karışımı ile üretildiğini daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Üretim basit gibi görünebilir ki düşük miktar üretimlerde bu doğrudur. Ancak toptan yüksek miktarda doğal sabun üretimi ekip çalışmasını gerektirir. Takım çalışması doğal sabun imalatında işi kolaylaştıran bir süreçtir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi ekip çalışması çok önemli. Aynı önem sabunun içeriğini belirleyen yağların birbiri ile çalışma şekillerinde de ortaya çıkmaktadır. Bitkisel yağların içeriğinde ki yağ asitleri aslında doğal sabunun kalitesini belirler. Yağ asitleri doğru kullanarak iyi ve kaliteli doğal içerikli sabun yapabiliriz. Bir den fazla kullanılan bitkisel yağın yağ asitlerini iyi kombine edebilirsek doğru, kaliteli içerikte doğal sabun üretmiş oluruz.

Sabun Yapımında Zeytinyağının FaydalarıMesela zeytinyağı doğal sabun imalatlarında en çok kullanılan bitkisel yağdır. Ülkemizin Akdeniz iklim kuşağında olması ve zeytin konusunda topraklarının verimliliği bunda bir etken. Ancak zeytinyağının bilinen bir özelliği doğal sabun yapımında kullanıldığı vakit fark yaratmaktadır. Zeytinyağı yüksek oranda oleik asit içermektedir. Bu yağ asidi cildimizi nemlendirir ve besler. Daha yumuşak bir cilde sahip olmamızı sağlar. Sadece zeytinyağını tenimize sürmeniz bile bu özelliklerini görmenize yeter. Ama sabun yapımında tek başına yeterli değildir. Daha kaliteli bir şey yapacaksak birkaç yağ ile karıştırmamız lazım.


Sabun Yapımında Hindistan Cevizi Yağının FaydalarıHindistancevizi yağı; el yapımı doğal sabun yapımında zeytinyağı ile beraber çok iyi bir ikili olurlar. İkisi de öncelikle cildi nemlendirir. Ancak hindistancevizi yağının zeytinyağından farklı olarak antibakteriyel özellikleri olduğu bilinir. Sabuna da bu özelliğini geçirir. Yine hindistancevizi yağı doğal sabun da bitkisel yollardan köpük etkisi verir. Sadece zeytinyağından yapılan doğal sabunda bu özellikleri bulamıyorken, hindistancevizi yağı ve zeytinyağını kombine ettiğimizde nemlendirici özelliği yüksek, kimyasal içermeyen doğal köpük ve daha sert ve uzun ömürlü bir sabun elde ediyoruz.

Zeytinyağını ve hindistancevizi yağını belli oranlara kadar kullanabiliyoruz. Bu ikili bütün sabun formüllerin içerisinde muhakkak olmalıdır. Tabi kullanıldıkları miktarları da önemlidir. Her yağın doğal sabun içerisinde bir kullanım değeri vardır. Bu değeri aşmak sabunu daha kaliteli yapmaz yada bu değerlerin altında kullanmak sabuna kalite anlamında anlamlı bir etki katmaz. Doğru oranlar doğal sabun yapımında önemlidir.


Sabun Yapımında Kostik ÇözeltesiYukarı da bahsettiğimiz iki yağ sabun yapımında bize göre öncü iki yağ tipidir. Bu yağları baz alırsak doğal sabun üretiminde kullandığımız sodyum hidroksitinde kalite derecesi ve saflığı önemlidir. Menşei, üretim yeri belli olmayan sodyum hidroksiti asla kullanmamamız gerekir. Bununla beraber sodyum hidroksitin nem almaması önemlidir. Sodyum hidroksit havada ki nemi kolay çeker. Üretim aşamasında yağlarla karıştırdığımız kostik çözeltisi daha önceden nem almış ise doğal katı sabunda gerektiği kadar işlevini yerine getiremeyebilir. Bu da yaptığımız doğal sabunun kalitesinin düşük olmasına sebep olur.


Sonuç olarak doğal sabun yapımında kullanılan yağların ve hammaddelerin doğru seçimi kaliteli doğal sabun yapımının önemli bir noktasıdır. Doğal sabunu toptan yaptığımız vakit çalışma arkadaşlarımızın takım çalışmasına yatkınlığı da üretilen doğal sabunun kalitesine etki etmektedir. Hem yağların ve hammaddelerin kalitesi hem de üretim süreci içerisinde çalışanların yetkinliği, imalathanenin fiziki koşulu doğal sabundan beklediğimiz özellikleri daha etkin bir şekilde elde etmemizi sağlar. Sultansha olarak toptan sabun ve fason doğal sabun taleplerinizi her zaman hazırlamaya hazırız.

Контакты